انواع بیمه خودرو تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند کاهش عرضه نسبت به تقاضا، در سال‌های اخیر نوسان‌های فراوانی را تجربه کرده است.

بیمه خودرو

بیمه خودرو چیست؟

بیمه‌های خودرو نیز مجموعه‌ای از بیمه‌ها هستند که خسارات ناشی از تصادفات و حوادث رانندگی برای انواع خودروها و اشخاص ثالث را تا سقف معین پوشش می‌دهند. این خسارات ممکن است برای فرد مقصر در حادثه رانندگی یا سایر افراد حقیقی و حقوقی ایجاد شوند.
برای مثال، در تصادف یک خودرو با خودرویی دیگر با تعدادی سرنشین، راننده مقصر می‌تواند از بیمه شخص ثالث برای خسارات جانی خود، سرنشینان و راننده دیگر خودرو استفاده کند. هم‌‌چنین تمام خسارات مالی واردشده به خودروی دیگر نیز با این بیمه‌نامه پوشش داده ‌می‌شود. راننده مقصر برای پوشش خسارت‌های وارده به خودروی خود نیز می‌تواند از بیمه بدنه استفاده کند.

شرایط خاص مربوط به بیمه نامه های خودرو به چه صورت است؟

شرایط بیمه‌های خودرو در کشورهای مختلف جهان بنا به ملاحظات قانونی هر کشور متفاوت است. البته در میان انواع بیمه خودروها نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. برای مثال، بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است؛ اما بیمه بدنه خودرو چنین شرایطی ندارد.
البته ممکن ‌است با توجه به افزایش شدید هزینه خودرو  و بالاگرفتن میزان خسارت‌ها و دعاوی قضائی در این زمینه، بیمه بدنه نیز برای مالکان خودرو اجباری شود. البته تاکنون چنین قانونی در کشور تصویب نشده‌ است که بیمه بدنه را برای مالکان وسایل نقلیه اجباری کند.

در بیمه نیز مانند هر قرارداد حقوقی و تعهد مالی دیگر، طرفین معامله هرکدام وظایف، جایگاه و تعهداتی دارند که مطابق قرارداد بایستی به‌درستی به آن‌ها پایبند باشند. در هر نوع بیمه‌نامه‌ای از جمله انواع بیمه خودرو، یک طرف به‌عنوان بیمه‌گر شناخته می‌شود که ممکن‌ است شامل فرد، خودرو یا تعداد مجاز اشخاص ثالث به عنوان سرنشین باشند.
طرف مقابل نیز شخص حقوقی یا همان شرکت بیمه است که به‌عنوان بیمه‌گذار در قرارداد شناخته‌ می‌شود. ‌طرف یادشده، بنا به تعهداتی که در قرارداد دارد، باید در صورت تصادف یا هرگونه حادثه رانندگی، خسارات را در بازه زمانی تحت قرارداد جبران کند. پس از آشنایی با این تعاریف و توضیحات، به بررسی ویژگی‌های بیمه‌نامه‌های خودرو می‌پردازیم.

 

معرفی انواع بیمه نامه های خودرو به همراه ویژگی هایشان

برای ارائه یک پاسخ جامع و صحیح به این سوال، ابتدا انواع بیمه ماشین در ایران را تفکیک می‌کنیم و سپس توضیحات مربوط به هرکدام را به ‌صورت مجزا بیان خواهیم کرد. طبق قوانین ایران، سه نوع بیمه‌نامه خودرو وجود دارد:
۱. بیمه شخص ثالث یا همان بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در برابر اشخاص ثالث
۲. بیمه حوادث راننده
۳. بیمه بدنه خودرو

بیمه نامه شخص ثالث

شناخته‌شده‌ترین و البته مهم‌ترین نوع بیمه خودرو در ایران، بیمه شخص ثالث است. این بیمه تمامی خسارات حادثه را تا سقف تعیین‌شده و با شرایط مندرج‌ در قرارداد پوشش می‌دهد.

شخص ثالث کیست؟

به‌طورکلی، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی درگیر در صحنه تصادف به ‌جز راننده مقصر حادثه، شخص ثالث به‌ حساب می‌آیند. حال این شخص ممکن ‌است اصلا در صحنه تصادف حضور نداشته ‌باشد و فقط خودروی او خسارت دیده‌ باشد.

هم‌چنین ممکن‌است شخص ثالث در برخی حوادث یک شخص حقوقی یا شرکتی که اموالش آسیب دیده‌ است، باشد؛ بنابراین تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی زیان‌دیده از حادثه به ‌غیر از راننده مقصر، واجد شرایط دریافت غرامت تحت بیمه‌ نامه شخص ثالث هستند.

خسارت ها در بیمه نامه خودرو

در بیمه شخص ثالث، به‌طور کلی با دو نوع خسارت جانی و مالی مواجه ‌هستیم. هرگونه آسیب جسمی، از یک زخم و برخورد معمولی تا از کارافتادگی، نقص عضو، قطع عضو، هزینه‌های پزشکی ایجادشده در اثر حادثه و فوت، از جمله خسارات جانی تعریف‌شده در این بیمه‌نامه هستند. خسارات مالی نیز شامل تمامی خسارت‌های ایجادشده برای شخص ثالث و اموال منقول و غیرمنقول او هستند.

نکته مهمی که بیمه شخص ثالث را از سایر انواع بیمه خودرو متمایز می‌کند، اجباری‌بودن آن است. مطابق قانون، رانندگی بدون داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث ممنوع است و می‌تواند عواقب خطرناکی داشته‌ باشد. حتی تاخیر در تمدید این نوع بیمه‌نامه نیز جریمه روزانه از زمان منقضی‌شدن بیمه ‌نامه تا روز تمدید مجدد را به ‌همراه دارد.
علت تفاوت میان خسارت های پوشش دهی شده چیست؟

خسارت‌های جانی و مالی تعریف‌شده در قوانین بیمه شخص ثالث، هرکدام بنا به عواملی مانند دیه در سال تصادف، مبلغ کارشناسی‌شده خسارات و عوامل مشابه، ممکن ‌است در سال‌های مختلف متفاوت باشد. مثلا دیه در ۵ سال گذشته به‌دلیل کاهش ارزش پول و عوامل مشابه اقتصادی، گران‌تر شده‌است. در چنین‌ شرایطی که خسارات جانی و مالی افزایش پیدا می‌کند، نرخ بیمه شخص ثالث نیز به صورت سالیانه افزایش‌ می‌یابد.

همچنین در تغییراتی که به ‌نفع رانندگان کم‌حادثه در این بیمه‌ نامه داده‌ شده ‌است، تخفیف‌هایی برای تشویق رانندگان به رعایت قوانین و احتیاط بیشتر لحاظ شده ‌است. هم‌چنان که تخفیف‌های قبلی مانند عدم استفاده از بیمه‌نامه در سنوات مشخص، تا بیش‌از ۵۰ درصد نیز تخفیف تمدید بیمه‌نامه را به ‌همراه داشته ‌است.

بیمه راننده تاکسی و سرنشین

بیمه راننده تاکسی و سرنشین، مربوط به خسارت‌های واردشده به راننده مقصر است. به‌موجب تبصره ۶ ماده اول قانون بیمه اجباری شخص ثالث، بیمه سرنشین همراه با بیمه شخص ثالث به صورت مکمل ارائه می‌شود؛ پس می‌توان این نوع بیمه را نیز اجباری دانست. سقف تعهدات بیمه یادشده، معمولا سالیانه افزایش می‌یابد.

یک بیمه اختیاری اما مفید!

بیمه خودرو شامل بیمه بدنه نیز است. اگر در یک سانحه خودرو دچار خسارت شود و شما مقصر باشید، زیان واردشده به شما را چه کسی جبران می‌کند؟ اگر نتوانید به هر علت حتی در صورت مقصربودن افراد دیگر، خسارت خودرو خود را از آن‌ها دریافت کنید، چه خواهید ‌کرد؟

بیمه بدنه یکی انواع بیمه‌های اختیاری است که می‌تواند خسارت‌های مالی راننده را در هر صورت جبران کند؛ یعنی در این بیمه‌نامه، شرکت بیمه حتی در صورت مقصربودن راننده، باید خسارت‌های مالی او را پوشش دهد. پرداخت خسارت بیمه بدنه حتی ممکن است مربوط به برخورد ساده خودرو با در پارکینگ یا هر چیز دیگری باشد.

علت اصلی این امر، افزایش شدید قیمت خودرو و به‌ دنبال آن، افزایش شدید قیمت قطعات، خدمات، سرویس و تعمیر خودروها است. بیمه بدنه می‌تواند تا سقفی مشخص و بسته به مدل، میزان سالم‌بودن، نوع خودرو و آپشن‌های اضافی، با دریافت مبلغی، تا حد زیادی خسارت‌های واردشده به خودرو را جبران کند.
لازم‌ به ‌ذکر است که خسارت‌های واردشده به خودروی شما، از جمله هزینه قطعات، صافکاری، نقاشی و… از سوی شرکت بیمه‌ ارزیابی و کارشناسی‌شده و به شما پرداخت می‌شود.

شما عزیزان میتوانید جهت آشنایی بیشتر با انواع بیمه نامه ها، صفحه نماینده رسمی بیمه سامان اصفهان  را در پلتفرم اینستاگرام دنبال فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم