بیمه زلزله یک بیمه جداگانه نیست و در هنگام خرید بیمه آتش‌سوزی یکی از پوشش های انتخابی تلقی می شود که از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

بیمه زلزله
بیمه زلزله

شرایط بیمه نامه آتش سوزی و زلزله

در بیمه آتش سوزی سامان  آدرس ساختمان بیمه شده بسیار اهمیت دارد. اگر بیمه گذار تغییر نشانی داشته باشد باید در اولین فرصت ممکن این تغییر آدرس را به شرکت بیمه اطلاع داد.  در واقع هرگونه تغییر در ارزش اثاثیه و لوازم بیمه شده باید به اطلاع شرکت بیمه برسد.

خطرات اصلی و خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی سامان بر اساس شرایط مندرج در بیمه نامه جبران خسارت می گردد. هرگاه درطول مدت داشتن بیمه نامه، تغییراتی در کیفیت و یا وضعیت موجود مورد بیمه اعمال شود که نهایتا باعث افزایش خطر گردد، بیمه گذار موظف است که بدون تاخیر شرکت بیمه سامان را از تغیرات اتفاق افتاده آگاه کند.

پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی، جواهرات، سنگ‌های قیمتی، جواهرات و نسخه‌های خطی و … تحت پوشش بیمه آتش سوزی سامان قرار نمی‌گیرد.بیمه گذار موظف است که در صورت خسارت در مدت مشخص شده خسارت را به شرکت بیمه اطلاع دهد.

این بیمه نامه چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟!

در اکثر انواع بیمه آتش سوزی ، ساختمان، تاسیسات و تمامی وسایل و تجهیزات اماکن مسکونی، موجودی انبار، مواد اولیه، کالای ساخته شده و در جریان ساخت، صنعتی و غیر صنعتی تحت پوشش این بیمه نامه قرار خواهد گرفت. در ادامه مهمترین طرح‌های بیمه سامان را بررسی خواهیم کرد.

این طرح از بیمه آتش سوزی و زلزله سامان  علاوه بر پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی، برخی پوشش‌های اضافی را نیز دارا خواهد بود. امتیاز مثبت خرید طرح امن سامان این است که شما می‌توانید پوشش‌های اضافی را با هزینه هایی به مراتب کمتر داشته باشید .

خانه امن به دو شکل صادرمی شود :

خانه امن سامان با خطر زلزله و طوفان و بدون پوشش سرقت با شکست حرز (طرح ۲) که در اینصورت نیاز به بازدید ندارد.

خانه امن سامان با پوشش سرقت با  شکست حرز در صورتی که مورد بیمه آپارتمان بوده و در مجتمع (ساختمانهای بیش از ۴ واحد) در داخل محدوده شهر قرار دارند.

در صورت اخذ صورت ریز ارزش تفکیکی و داشتن اثاثیه معمول (با استثنا فرش‌ها و تابلوهای دستباف و اشیا و دکوری گران قیمت) نیاز به بازدید نخواهد داشت. در صورت نیاز  به ارائه تخفیف بیشتر نیز ، مدارک باید به شعبه سرپرستی ارسال گردد.

علت بیمه نمودن ساختمان ها وبناها

بیمه‌گر باید در انتخاب ریسک‌ها دقت لازم را داشته باشد و از صدور بیمه‌نامه جهت محل‌ هایی که از ریسک بالا و  یا تراکم خطر برخوردار هستند، خودداری فرماید و یا در صورت تائید کارشناس، توصیه‌های ایمنی لازم را به بیمه‌گذار اعلام نماید  و تا انجام آن و تائید نهائی کارشناس پیگیری بنماید و محل‌هایی که در مناطق دارای تراکم خطر می باشند در صورت تائید شرایط ایمنی با اضافه نرخ بیمه نامه های لازم مثل بیمه زلزله صادر می گردد. که میزان آن از طرف مدیریت آتش سوزی اعلام می گردد.

خانه امن سامان از جنبه تعهدات به دو بخش تقسیم می‌ گردد :

طرح اولیه: خطراتی مثل آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، سرقت با شکست حرز، مسئولیت در قبال اشخاص ثالث (همسایگان مجاور)، غرامت فوت، نقص عضو و هزینه معالجه بیمه گذار و خانواده در محل مورد بیمه، هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه گذار و خانواده.

طرح ثانویه : خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، طوفان، زلزله، مسئولیت در قبال اشخاص ثالث (همسایگان مجاور)، غرامت فوت، نقص عضو و هزینه معالجه بیمه گذار و خانواده در محل مورد بیمه تکمیلی خانواده ، هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه گذار و خانواده.

طرح ویژه ساختمان‌های اداری

این طرح را بیمه سامان مخصوص ساختمان‌های اداری ارائه می‌ نماید که این طرح خانه امن علاوه بر پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی، پوشش های فرعی و بیمه زلزله نیز را برای ساختمان اداری در نظر خواهد گرفت.

طرح اصناف

اکثر اشخاص قصد دارند که علاوه بر ۳ پوشش اصلی بیمه آتش سوزی (آتش سوزی، صاعقه و انفجار) پوشش بیمه زلزله را نیز تهیه کنند . به همین جهت بیمه حامیان فرتاک سامان به وسیله طرح اصناف برای سرمایه مشخص این طرح را ارائه می نماید.

عوامل موثر بر نرخ بیمه آتش سوزی عبارتند از:

کاربری محل مورد بیمه: در واقع  کاربری ساختمانی که بیمه آتش سوزی می‌گردد در محاسبه نرخ بیمه نامه بیمه سامان اصفهان حرف اول را می زند چراکه بر اساس ریسک سنجی شرکت بیمه ، میزان ریسک وخطر و میزان خسارت منشا گرفته از آتش سوزی آن محل را بررسی می نماید .

در واقع ریسک ساختمان مسکونی به مراتب کمتر از ساختمان ها وبنا های تجاری و یا حتی آتش سوزی کارخانه می باشد.

متراژ محل مورد بیمه:

به دلیل آنکه موضوع بیمه نامه آتش سوزی اموال شخص می باشد. متراژ ساختمان مورد بیمه و اثاثیه داخل آن در واقع سرمایه بیمه شده را تشکیل می دهند که باید به صورت دقیق در بیمه نامه آورده و محاسبه شوند.

نوع سازه:

نوع سازه ساختمان بیمه شده توسط بیمه سامان اصفهان می تواند در تعیین نرخ بیمه سامان موثر باشد. در واقع ریسک ساختمان‌ها با سازه های آجری، بتنی و فلزی  دارای ریسک های مختلف و گوناگون می باشند. به عنوان مثال شرکت بیمه سامان سازه های آجری را بیمه آتش سوزی نمی کنند.

تعداد و میزان پوشش های انتخابی:

پوشش های اضافی که روی بیمه نامه درج می شوند می توانند در محاسبه قیمت بیمه اتش سوزی موثر باشند.به عنوان مثال پوشش سرقت که در بیمه تجهیزات هم وجود دارد، یکی از پوشش‌هایی است که قیمت بیمه آتش سوزی را نیز بالاتر  می‌برد.

بازدید کارشناس شرکت بیمه سامان:

اگر شرکت بیمه سامان تشخیص دهد که ریسک بیمه ای محل مورد بیمه بالا است، قبل از صدور بیمه آتش سوزی بازدید از محل را الزامی می‌داند تا ریسک محل بیمه شده توسط کارشناس شرکت بیمه بررسی شود. بازدید کارشناس از محل بیمه شده معمولا برای بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی و غیر صنعتی و  بیمه نامه‌هایی که پوشش سرقت را درخواست کرده باشند لازم می‌باشد.

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی و تولیدی
مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت زمان محاسبه کرد.

ضمن سپاس از همراهی شما عزیزان با این مقاله، پیشنهاد می گردد جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرامی حامیان فرتاک سامان مراجعه نموده و از آموزش ها و مطالب ارائه شده استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم