عدم خرید بیمه نامه توسط مردم علت های مختلفی دارد وعدم آگاهی یکی ازمهمترین آن ها است.

چرایی تشکیل صنعت بیمه درکشورهای مختلف:

در کشورهای توسعه یافته این عدم خرید بیمه نامه توسط مردم کمتر اتفاق می افتد چرا که با استفاده از خدمات صنعت بیمه ای و اعمال مدیریت ریسک ، ارزش و ریسک خسارات وارده را بین آحاد مختلف مردم و نهادهای خدماتی ، صنعتی ، اقتصادی و … تقسیم نموده و در واقع هر کس به اندازه سرمایه و سهم خطری که ممکن است سرمایه خود را مورد تهدید قرار دهد با پرداخت سهم ناچیزی ( بعنوان حق بیمه ) در جبران خسارات مشارکت نموده و موجب آرامش فکری و روانی و تسریع در جبران خسارات مالی در بخشهای مختلف می گردد .
هر چند خدمات بیمه ای در ۴ گروه اصلی بیمه اموال ، اشخاص ، مسئولیت و مهندسی طبقه بندی می گردند ولی امروزه با پیدایش و تفکیک تخصصها و افزایش خدمات در بخشهای مختلف ، بیمه ها نیز خدمات متنوعی را ارائه داده که اهم برخی از آنها عبارتند از : بیمه اتومبیل ، بیمه آتش سوزی ( صنعتی و مسکونی ) بیمه باربری ، بیمه عمر ،  بیمه حوادث، بیمه درمان خانواده ، بیمه حوادث انفرادی ، بیمه پیمانکاران، بیمه شکست ماشین آلات ، سازمانهای تکمیل شده ، بیمه عدم النفع ناشی از تاخیر در بهره برداری ، بیمه کشتی ، بیمه هواپیما ، بیمه انرژی، بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری ، بیمه کالا در سردخانه ها ، بیمه کارفرما ، بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان ، تولید کنندگان کالا ، بیمه عمومی ، بیمه مسئولیت مدنی ناشی از قراردادها ، بیمه محصولات کشاورزی و دامی و … می باشند

عوامل موثر بر عدم خرید بیمه نامه

  • در طی تحقیقاتی که توسط کارشناسان بیمه انجام شد؛ عوامل فردی، مانند وضعیت تأهل، وضعیت شغلی، میزان درآمد، سن و میزان آشنایی فرد با بیمه عمر، مؤثرترین عوامل در خرید بیمه عمر شناسایی شده‌اند. ۳۲ درصد از افراد، دلیل عدم تمایلشان به خرید بیمه را بی آگاهی از شرایط بیمه نامه دانسته‌اند. بیمه عمر ازآن‌جهت نیاز به شناسانده شدن دارد که اکثر مردم اطلاع درستی در مورد پوشش‌های بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری آن ندارند! برای مثال اگر بدانند بعد از پرداخت اولین قسط، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و حتی در صورت فوت تمام سرمایه انتخابی‌شان به‌حساب وارثان شان می‌رسد و در پایان قراردادشان تمام پول‌هایی که کم‌کم پس‌انداز کرده بودند با سود تضمینی و سود مشارکتی به‌صورت یکجا به حساب شان واریز می‌شود؛ چرا باید در برابر خرید بیمه عمر مقاومت کنند؟ پس اولین دلیل عدم استقبال مردم ایران از بیمه عمر، فقدان اطلاع‌رسانی و آموزش صحیح و مناسب است.

پایین بودن درآمدها برابر است با :

رشد پایین درآمد مردم، زندگی با فقر و کمبودِ دهک‌های پایین جامعه و البته تورم بالا از عواملی هستند که باعث می‌شوند؛ مردم کمتر به فکر خرید بیمه عمر باشند. پس هرچقدر درآمد افراد پایین‌تر باشد؛ احتمال خرید بیمه نامه عمر کمتر است و هرچقدر تورم بالاتر باشد؛ باز هم احتمال خرید بیمه عمر کمتر است، مشکلات و کمبودهای مالی باعث می‌شوند؛ مردم بیش‌تر زمان حال را در نظر بگیرند نه آینده و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بیمه عمر آینده نگریست! اثربخشی بعدِ سرمایه‌گذاری بیمه عمر، طولانی‌مدت است و صبر بیش‌تری می‌طلبد؛ این در حالیست که شرایط بد اقتصادی باعث می‌شود؛ افراد دنبال سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت با بازده سریع باشند. ۱۰درصد از افراد، سنگینی حق‌بیمه و ۱۷ درصد از افراد، کمبود درآمد ماهانه را علل اصلی نخریدن بیمه عمر، عنوان کردند. پس به این نتیجه می‌رسیم که تورم بالا، قدرت خرید افراد رو کاهش می‌دهد و در نتیجه میل به خرید بیمه عمر کاهش پیدا می‌کند.

عدم اطمینان سازی توسط شرکت های بیمه

از عوامل دیگری که باعث می‌شود؛ رشدِ فروش بیمه عمر و بیمه تکمیلی درمان کند شود، عدم اطمینان مردم به شرکت‌های بیمه است. و سؤال اکثریت افراد ، این است که اگر سال‌ها پول خود را در شرکت‌های بیمه سرمایه‌گذاری کنیم و شرکت ورشکست شد، چه کنیم؟ اصلاً آیا تضمینی وجود دارد که پول و سرمایه‌ مان به ما بازگردد؟ یا این‌که شرکت‌های بیمه می‌توانند به تعهدات خود در آینده عمل کنند؟ تمامی سؤالات منطقی است؛ اما باید بگوییم که نگرانی بابت این مسائل بی‌مورد است، چراکه ۵۰ درصد حق بیمه‌های اشخاص، به‌حساب بیمه مرکزی واریز می‌شود و بیمه مرکزی در هر شرایطی حتی ورشکستگی شرکت بیمه، مبلغ سرمایه‌گذاری و سود تضمینی را به افراد می‌دهد؛ پس دیگر جای نگرانی از اطمینان و تضمین بیمه‌های عمر وجود ندارد، در مورد توانایی عمل به تعهدات هم باید بگوییم؛ بیمه مرکزی هرسال یک سری معیار برای امتیازدهی شرکت‌های بیمه منتشر می‌کند که با چک کردن آن‌ها، به‌راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید. مثلاً اگر توانگری شرکت بیمه در چند سال گذشته بالای ۱۰۰ بود، می‌تواند از پس تعهداتش بربیاید. تمامی اطلاعات مربوط به بیمه عمر ، در سایت حامیان فرتاک سامان موجود است؛ همچنین شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع بیمه‌نامه ها از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه نامه مسئولیت و … به صفحه رسمی فرتاک در پلتفرم اینستاگرام مراجعه نمایید.

خب تأمین اجتماعی که هست !!!

بسیاری از مردم باور دارند تا سازمان تأمین اجتماعی و خدمات درمانی و صندوق‌های بازنشستگی هستند؛ چرا بیمه عمر؟ وجود این نوع بیمه‌ها خوب است ولی تورم و مشکلات مالی و اقتصادی روی این سازمان‌ها نیز تأثیر منفی گذاشته و گروهی معتقدند؛ بیش از آن‌چه، به‌عنوان ایفای تعهدات می‌پردازند، توان پرداخت ندارند و با رشدِ تورم و هزینه‌های افراد در طول زندگی، مستمری این سازمان‌ها، کفاف امرارمعاش افراد را  نمی‌دهد. پس برای رفاه خانواده، وجود یک بیمه‌نامه مکمل عمر و پس‌انداز ضروری است تا بتوان، از مزایای سرمایه‌گذاری و حتی مستمری آن استفاده کرد!

سود دهی بانک ها بیشتره !!!

مقایسه ناعادلانه بانک و بیمه یکی دیگر از چالش‌هایی است که اکثراً با آن مواجه‌اند. اکثر مردم سوددهی بانک را به بیمه ترجیح می‌دهند؛ چراکه معتقدند بانک‌ها سود بیش‌تری می‌دهند؛ آن‌هم به‌صورت ماهیانه و قابلیت نقد‌شوندگی بالاتری هم دارند که این خود، نقطه قوت بانک‌هاست. ولی این را در نظر نمی‌گیرند که برای گرفتن سود قابل‌توجه، باید در ابتدا مبلغ زیادی را نزد بانک سپرده‌گذاری کنند که همه افراد این توانایی را ندارند، اما در بیمه عمر می‌توانند با پس‌اندازهای کوچک خود مثلاً ماهانه ۵۰ هزار تومان، هم تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند و هم در آینده مبلغ قابل‌توجهی را چه به‌صورت یکجا و چه به‌صورت مستمری، ماهانه دریافت کنند. البته باید گفت بانک و بیمه مکمل یک‌دیگر هستند که در مقاله‌ خرید بیمه عمر مفصل به این موضوع پرداخته ایم ومیتوانید مطالعه کنید!

و اما کلام اخر !

در نهایت می‌توان این‌طور نتیجه گرفت؛ که با توجه به این‌که دلیل اصلی عدم استقبال مردم ایران از خرید انواع بیمه نامه ها ، فقدان اطلاعات کافی و شفاف است؛ بیمه سامان اصفهان سعی کرده است، اطلاعات مربوط به بیمه نامه های مختلف را به‌صورت کاملاً شفاف وروشن به شما مردم عزیز ارائه کند؛ تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

فرتاک به فردای شما می اندیشد…!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم