تصادف با عابر پیاده متاسفانه یکی از حوادث پر خطر و درعین حال رایجی است که گاهی مورد پوشش بیمه نیز قرار می گیرد.

تصادف با عابر پیاده
تصادف با عابر پیاده

تصادف با عابر

اکثر افراد در هنگام شنیدن توصیفات مربوط به تصادف راننده با عابر پیاده، حق را به عابر پیاده داده و راننده ماشین را مقصر آن حادثه می دانند. ولی طبق قوانین راهنمایی رانندگی تنها تحت شرایط خاصی ، راننده مقصر تصادف شناخته خواهد شد و به طبع تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد و در غیر این صورت قانون حق را به راننده اتومبیل خواهد داد.

 تخلفات مربوط به عابر پیاده

از سری تخلفات مهم مربوط به عابرین پیاده میتوان به مواردی چون، عدم توجه به خط کشی عابران ، عدم استفاده از پل عابر پیاده و یا ازهمه مهم تر به رعایت نکردن حق تقدم و بی توجهی به چراغ راهنمایی رانندگی و ورود ناگهانی به سطح خیابان در هنگام قرمز بودن چراغ و … اشاره نمود!

در این مقاله سعی می نماییم که شما را با جزئیات مورد نیاز قوانین تصادف با عابرین پیاده آشنا بنماییم. با بیمه سامان اصفهان همراه باشید!

 

تخلف اول عابرین:

چنان چه که عابری از معابر غیر مجاز عبور نماید و در نهایت باعث ایجاد حادثه ای شود ، کارشناسان پلیس راهنمایی رانندگی دربخش تصادفات، در تعیین مقصر حادثه سهمی را برای عابر نیز در نظر خواهند گرفت.

کارشناسان پلیس راهنمایی رانندگی در طی برسی های خود معمولا به موارد زیر دقت خواهند کرد.

 • مسکونی یا غیر مسکونی بودن موقعیت
 • بزرگراه و یا معابر اصلی
 • کوچه بودن و یا فرعی  بودن .
 • امکان و یا عدم امکان عبور و مرور برای عابر
 • وجود و یا عدم وجود چراغ راهنمایی رانندگی
 • و غیره….!

سهم تقصیر عابر

گاهی سهم تقصیر عابر به ۱۰۰ در صد هم خواهد رسید و در این موقعیت راننده هیچگونه جرمی را مرتکب نخواهد شد. در نتیجه عابری که با خودرویی تصادف نموده قطعا در هنگام سبز بودن چراغ راهنمایی رانندگی و یا در مکان های غیر مجاز جهت عبور عابر پیاده دچار سانحه شده است و در این صورت سهم تقصیر عابر قطعا ۱۰۰% اعلام خواهد شد.

وظایف عابر پیاده در قوانین راهنمایی و رانندگی

 • عدم استفاده از سطح سواره‌ رو در محل‌هایی که پیاده‌رو وجود دارد .
 • در محل‌هایی که پیاده‌رو وجود ندارد و یا در صورت وجود به دلایلی غیرقابل تردد باشد
 • باید از منتهی‌الیه سمت چپ سواره‌رو و عکس جهت حرکت وسایل نقلیه عبور نمایند.
 • برای گذشتن از عرض راه، تنها از گذرگاه‌های پیاده، پل‌های هوایی و گذرگاه‌های زیرزمینیِ مجاز عبور نمایند.
 • از دویدن، پریدن و ورود ناگهانی به سطح سواره‌رو خودداری کرده و مراقب حرکت وسایل‌نقلیه باشند.
 • از حصار آزادراه‌ها نگذرند و در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها از لابلای درختان و گل‌بوته‌های حاشیه و میانه‌ی راه عبور نکنند.
 • در تقاطع‌ها با روشن شدن چراغ سبز مقابل خود (چراغ عابر) حرکت نمایند
 • و هنگامی که چراغ عابر قرمز بود عبور نکنند.
 • از موانع و خط‌کشی خطوط ویژه، سواره‌رو خیابان‌ها و میدان‌ها عبور نکنند.
 • در بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی، از خارج از گذرگاه‌های تعیین شده عبور نکنند.
 • در سواره‌رو خیابان برای سوار شدن به‌ وسیله‌ی نقلیه و همچنین صحبت کردن
 • و یا خرید و فروش با راننده یا سرنشینان وسایل‌ نقلیه، توقف نکنند

وظایف عابرین طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران

طبق آنچه که پیش از این بیان شد در مواردی که عبور عابر پیاده ممنوع اعلام شده است ، چنان چه که عابر عبور نماید و در همین حین  راننده‌ای که با سرعت مجاز و ایمن  در حرکت بوده و وسیله‌ی نقلیه نیز شامل  نقص فنی نبوده باشد و در عین حال قادر به کنترل آن نباشد و با عابر برخورد نموده و منجر به فوت یا مصدوم شدن وی گردد، راننده مذکور ضامن دیه و یا خسارت وارد شده نخواهد بود.

تخلف دوم عابرین پیاده

در هر زمانی که شخصی در موقعیت ها و لوکیشن های که طبق قانون توقف در آن مجاز نیست ، توقف نماید و یا اشیا و حیوانی را در این گونه از محل ها مستقر نماید

و یا مایع لغزنده ای را در این موقعیت ها رها نماید و دیگر فردی بی خبر و بی توجه نسبت به این موارد در اثر برخورد با اینگونه از اشیا و یا مواد لغزنده موجود، مصدوم گشته و یا دچار سوانحی بدتر مثل مرگ شود

و یا خسارت های مالی ببیند، فرد توقف نموده و یا عامل استقرار اشیاو حیوان و یا عامل لغزندگی مسیر خود شخصا باید که دیه و خسارات مالی را تقبل نموده و پرداخت نماید.

قوانین رسیدگی به تخلفات عابر پیاده

چنان چه که عابر پیاده در عبور از سواره رو معابر و خیابان‌ها جز از نقاطی که خط کشی شده و مخصوص عبور عابر پیاده است (محل مجاز) از محل دیگری (محل‌های غیرمجاز) عبور نماید متخلف شناخته می‌شود و مکلف به پرداخت جریمه‌ی مقرر در آیین‌نامه می‌باشد و در صورتی که در این قبیل نقاط غیرمجاز وسیله‌ی نقلیه‌ی موتوری با عابر پیاده تصادف نماید راننده‌ی وسیله‌ی نقلیه در صورتی‌که کلیه‌ی مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نموده باشد مسئول شناخته نمی‌شود عدم مسئولیت راننده مانع استفاده‌ی شخص ثالث از مقررات بیمه نخواهد بود.

سوالات مکرر رانندگان پیرامون تصادف با عابر پیاده

 • قوانین تصادف با عابر پیاده به چه صورت است؟

قانون در این مورد هم بندهای مختلفی را در نظر گرفته و وظایفی را برعهده عابر پیاده و هم چنین رانندگان خودرو قرار داده است. هر یک از طرفین یعنی عابر پیاده و راننده موظف به رعایت این قوانین و قوانین بیمه شخص ثالث هستند.

 • مهم‌ترین وظایف قانونی عابرین پیاده چیست؟

از جمله مهم‌ترین وظایف این افراد اطلاع از قوانین راهنمایی و رانندگی و احترام به آن‌ها، حرکت در پیاده‌رو، عبور از مسیرهای مجاز مانند بخش‌های خط کشی شده و پل‌های هوایی و عدم توقف در مسیر خودروهای سواری می‌باشد.

 • طبق قوانین تصادف با عابر پیاده چه کسی مقصر شناخته می‌شود؟

در این گونه موارد، شرایط مورد بررسی قرار گرفته و هر یک از راننده خودرو و عابر پیاده که قوانین را رعایت نکرده باشند، به عنوان مقصر شناخته خواهد شد.

کلام آخر

فراموش نکنید که در طی یک تصادف با عابر پیاده قوانین راهنمایی و رانندگی و همچنین طرح های پوشش دهی بیمه حامیان فرتاک سامان ، حد و حدودی را تعیین نموده است که براساس آن امکان تعیین درصد تقصیر راننده و عابر راحت تر قابل تشخیص گردد می‌باشد.

اگر در تصادف پیش آمده  همه یا بخشی از تقصیر برعهده عابر پیاده باشد، میزان دیه عابر پیاده براساس تقصیر راننده تعیین خواهد شد و توسط وی یا بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد . دقت داشته باشید که اگر به خودرو آسیبی وارد گردد، عابر پیاده باید اندازه سهم خود این خسارت را پرداخت نماید.

دقت داشته باشید حتی درصورتی که تمامی تقصیر بر گردن عابر پیاده باشد، باز هم بیمه خودرو ملزم به پرداخت دیه مصدومیت یا فوت به خود شخص و وراث وی می‌باشد. در نهایت سهم راننده و عابر پیاده نیز توسط قانون تعیین گشته و خسارات براساس آن پرداخت خواهد شد.

ضمن سپاس از همراهی شما عزیزان ، جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون بیمه خودرو و همچنین بیمه تکمیلی درمان میتوانید به صفحه اینستاگرام حامیان فرتاک سامان مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم