مزایای بیمه تکمیلی بسیار زیاد است و خب طبیعتا این بیمه در کناز مزایای خاص معایب و نقص های کوچکی هم دارد.

بیمه تکمیلی و مزایای آن
بیمه تکمیلی و مزایای آن

بیمه تکمیلی چیست و شرایط آن چه می‌باشد؟

در واقع در مقاله های قبلی یه تعاریف بیمه تکمیلی و شرایط آن اشاره کردیم اما برای یادآوری در مقدمه این مقاله نیز به توضیح  این بیمه نامه خواهیم پرداخت.

طبق عرف به بیمه تکمیلی، بیمه درمان تکمیلی نیز و یا بیمه تکمیلی درمان هم می‌گویند، که در اصل  بیمه جبران کننده هزینه‌های درمان است و در واقع در زمان بیماری می‌توان بخش زیادی از هزینه‌های درمان را به بیمه نامه تکمیلی سپرد. برای این کار باید قرارداد و بیمه نامه بیمه تکمیلی داشته باشید و هر سال مبلغی را به عنوان حق بیمه بپردازید تا بتوانید از پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی استفاده کنید.

در حقیقت خرید بیمه تکمیلی یک آینده نگری پر سود در روزهای سلامتی برای روزهای مبادا و بیماری است. پس چنانچه که به سلامتی خود فکر می‌کنید، باید به فکر بیمه نیز باشید.

زیرا بیمه تکمیلی میتواند یک ضامن مطمئن برای شما و خانواده تان باشد و طبق نکات گفته شده ما در مقاله های قبلی (بیمه تکمیلی درمان) شرایط بیمه تکمیلی بستگی مستقیم به نوع بیمه نامه دارد. این بیمه نامه می تواند از نوع انفرادی یا گروهی و یا بازنشستگی و…باشد

 که بنا به همین نوع بیمه شرایط ، شرط و شروط در هر کدام متفاوت میشود که در مقاله های قبلی به طور کامل به آن ها اشاره کردیم.

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی در چیست؟

بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی تفاوت هایی با هم دارند اما نکته قابل توجه این است که فرد بیمه شونده باید بنا به نیاز خود نوع بیمه خود را انتخاب کرده و از آن استفاده های لازم را ببرد همچنین باید بیان کنیم که بیمه تامین اجتماعی پایه است و بیمه تکمیلی، تکمیل کننده ی خدمات بیمه تامین اجتماعی است. در موارد زیر به تفاوت های بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی اشاره کرده‌‌ایم:

 • تفاوت در ارتباط بین مشتری و شرکت بیمه: در بیمه های تکمیلی میان شرکت بیمه و مشتری از طریق قرارداد ارتباط وجود دارد ولی در بیمه اجباری تامین اجتماعی قانون میان بیمه گر و بیمه شدگان وجود دارد. به این معنی که بیمه تامین اجتماعی برای تمامی افراد شاغل اجباری بوده و با توجه به قانون کار همه افراد شاغل باید این بیمه نامه را داشته باشند. اما در بیمه تکمیلی و بیمه عمر عمل بیمه کردن کاملا اختیاری است با طرح‌های مختلف بیمه ای فرد پوشش های درمانی متفاوتی را در دست دارد. که این موضوع هم یک امر ارزنده است.

در ادامه بیشتر به پاسخ پرسش “مزایای بیمه تکمیلی چیست و چه تفاوتی با بیمه تامین اجتماعی دارد؟” خواهیم پرداخت

 • فرق در استفاده از مزایای بیمه ها:

در بیمه تکمیلی بیمه سامان اصفهان استفاده از مزایای بیمه منوط به پرداخت حق بیمه است و همچنین حق بیمه تکمیلی با در نظر گرفتن ۹% مالیات ارزش افزوده محاسبه میشود. ولی در بیمه تأمین  اجتماعی استفاده از مزایای بیمه منوط به پرداخت مستمر حق بیمه می باشد. لازم به ذکر است طبق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران، هر کارفرما باید کارگر خود را بیمه کند که همان بیمه تامین اجتماعی است. پس از بیمه کردن،  کارفرما می‌بایست هرماه مبلغی را با عنوان حق بیمه کارمند خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

 • نوع پوشش :

در بیمه تامین اجتماعی پوشش ها برای همگان یکسان است ولی در بیمه تکمیلی تعهدات با توافق شرکت بیمه قابل تغییر است.که این مهم را میتوان در بیمه مسئولیت نیز مشاهده کرد.

 • نوع پرداخت هزینه ها:

در بیمه تکمیلی پرداخت هزینه فقط برای معالجه و درمان است ولی در بیمه اجباری هزینه های پیشگیری نیز بعضا پرداخت میگردد. هزینه هایی مانند پیشگیری از خسارت‌ها و خطراتی باشد که هر لحظه ممکن است فاجعه و حادثه‌ای ایجاد کند.

 • فرق در دوره انتظار:

 در بیمه تکمیلی دوره انتظار برای زایمان و جراحی ها پیش بینی شده است ولی در بیمه اجباری دوره انتظار دیده نشده است.

مزایای بیمه تکمیلی چه چیزهایی است؟

همراهان گرامی افراد با خرید و استفاده از مزایای بیمه تکمیلی می‌توانند از پوشش‌های درمانی آن استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که سقف تعهدات بیمه درمان تکمیلی برای هر بیماری متفاوت است. در موارد زیر به مزایا و فواید بیمه تکمیلی اشاره کرده ایم:

 1. استفاده از پوشش های درمانی: افراد با خرید بیمه تکمیلی می‌توانند از پوشش‌های درمانی آن استفاده کنند. البته سقف تعهدات بیمه درمان تکمیلی برای هر بیماری متفاوت است.
 2. استفاده از پوشش هزینه های بستری: اگر بیمه‌گزار در بیمارستان بستری شود و هزینه‌های بستری بیشتر از سقف تعهدات بیمه درمان پایه شود، می‌تواند از بیمه درمان تکمیلی و بیمه نامه عمر استفاده کند.
 3.  بیمه تکمیلی هزینه‌های ویزیت و دارو به همراه هزینه‌های استفاده از خدمات اورژانس و همچنین هزینه‌های آمبولانس داخل شهر یا بین شهری را پوشش میدهد.
 4.  استفاده از پوشش هزینه های دندانپزشکی: یکی از مهم‌ترین فواید بیمه تکمیلی این است که با پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی به بیمه‌گزار در استفاده از خدمات درمانی دهان و دندان نیز کمک می‌کند.
 5. بیمه تکمیلی هزینه‌های خرید اروتز و پروتز ، هزینه‌های افراد همراه بیمار‌های زیر ۷ سال و بالای ۷۰ سال،  هزینه‌های جراحی عیوب انکساری چشم را پوشش میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه اینستاگرام حامیان فرتاک سامان در پلتفرم اینستاگرام مراجعه فرمایید.
 6.  پوشش هزینه های پاراکلینیکی: فواید بیمه تکمیلی در این نوع پوشش شاید بیشتر به چشم می‌آید زیرا که موارد زیادی مانند هزینه‌های سونوگرافی، آندوسکوپی، تست تنفسی، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز و مثانه، انواع اسکن، MRI، ماموگرافی، استرس اکو و دانسیومتری، تست آلرژی، اکوکاردیوگرافی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی را می‌پردازد.
 7. پوشش هزینه‌های جراحی‌های مهم: جراحی هایی مانند سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، قلب و پیوند ریه، کلیه و مغز استخوان.
 8. بیمه تکمیلی هزینه عمل‌های سرپایی و هزینه خدمات آزمایشگاهی را پوشش میدهد
 9. پوشش هزینه های زایمان: از فواید بیمه سامان اصفهان می‌توان به پرداخت هزینه‌های زایمان نیز اشاره کرد که نه تنها بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها را می‌پردازد بلکه هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری را نیز پرداخت می‌کند.

کلام آخر

نکته مهم ۱: همراهان عزیز در قسمت فوق یه مزایای بیمه تکمیلی پرداختیم اما همانطور که بیان کرده ایم دقت داشته باشید که پرداخت هزینه ها در هر یک انواع بیمه متفاوت است و یا سقف تعهدات پرداختی در هر کدام نیز تفاوت دارد.

نکته مهم ۲: باید بیان کنیم که طبق فرانشیز بیمه های تکمیلی به منظور پوشش هزینه هایی که بیمه گر پایه (تامین اجتماعی، خدمات درمانی، بیمه سلامت و …) به بیمار پرداخت نمی‌کند، بوجود آمده است. بیمه تکمیلی تمامی عمل ها و درمان ها را پوشش نمی دهد. لازم است ذکر کنیم که بیمه پایه، ضرورتی است تا به بیمه درمان تکمیلی برسید.

ضمن سپاس از همراهی شما با این مقاله، از شما دعوت میشود که دیگر مطالب سایت حامیان فرتاک سامان نیز دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم