اثر تورم بر خرید بیمه عمر! تبیین رابطه بین تورم و بیمه‌های عمر و بررسی راه‌های مناسب برای از بین ­بردن اثر تورم بر بیمه­ عمر می‌باشد.

اثر تورم بر خرید بیمه عمر!

اختلاف بسیار شدیدی میان ضریب نفوذ بیمه در کشور ما و ضریب نفوذ بیمه در سراسر جهان مشاهده می شود. کارشناسان مربوطه عناوین مختلفی جهت تحلیل و آسیب شناسی این موضوع بین می کنند. از سری دلایل عنوان شده می توان به فرهنگ ارتقا نیافته در جامعه، عدم  آگاهی از خدمات بیمه های طراحی شده، فعالیت های کاهنده و ضد جذب در شرکت های ارائه کننده بیمه (کارشکنی،عدم تعهد و..) و عدم اعتماد فی مابین بیمه گر و بیمه گذار می باشد که اغلب این عوامل با یک دیگر ترکیب شده و سبب کاهش سطح سرانه بیمه زندگی در کشورمان، ایران، شده است.همچنین علاوه بر علت های ذکر شده، وجود تورم در اقتصاد و عدم ثبات بازار نیز؛ از سری عوامل کاهنده ی تقاضا،جهت خرید انواع بیمه های زندگی از جمله : بیمه عمر می باشد. چرا که بیمه های زندگی شناخته شده اغلب به صورت قراردادهایی طولانی مدت،تبیین شده و آثار زیان بار عواملی همچون تورم،ممکن است بر پس انداز صندوق بیمه عمر اثرگذار باشد.

تورم و بیمه های زندگی!

همانطور که می دانید معظلی به نام ” تورم ” در طی چند سال اخیر علی رغم توقع و انتظار مردم، به صورت کاملا تصاعدی و غیر قابل کنترل، در حال رشد بوده و امروزه به اعداد درشت و نجومی زیادی رسیده است و خب طبعاً بخش های حیاتی مختلفی از یک جامعه می تواند از این رشد تورم تاثیر پذیرفته و معیشت مردم را نیز به مخاطره بیاندازد.صنعت بیمه نیز همچون دیگر صنعت ها و نهادهای ذی ربط جامعه، از این قاعده مستثنی نبوده، و تورم تاثیر بسیار زیادی بر روند فعالیت آن خواهد داشت.یکی از مهم ترین تاثیر پذیری ها در جامعه،مربوط به تاثیر بیمه از تورم، می باشد.و یکی از آثار زیان بار این تاثیر پذیری، کاهش خرید و فروش انواع بیمه های زندگی می باشد.

شرکت های بیمه و چگونگی کنترل تاثیر تورم!

به دلیل اینکه بعضی از کشورها مردم به برخی از کالاهای خاص علاقه مند هستند بیمه گران ترجیح می‌دهند که به جای تحویل سرمایه بر حسب پول نقد، آن کالا را جایگزین سرمایه‌ی مورد نظر نمایند و بدین ترتیب مشتری بیشتری را جذب نمایند. به عنوان نمونه می‌توان طرح بیمه ایران در سال ۱۳۳۸ را ذکر کرد که طی قرارداد بیمه‌ های عمر در آن زمان مقرر شده بود که به عنوان سرمایه‌ ی عمر و به بیمه گذاران در پایان قرارداد منزل مسکونی تحویل داده شود که زمین‌ های آن در حوالی فرحزاد خریداری شده بود. اگر چه آن طرح، پروژه بسیار خوبی بود و از طرف بیمه گذاران مورد استقبال قرار گرفت، به دلیل کار شکنی برخی از بیمه گران و دولت وقت با شکست مواجه شد. طرح‌ هایی مثل طرح بیمه عمر  کودکان برای توسعه بیمه‌های عمر و جذب مشتری می‌تواند بسیار مفید باشد اما اجرای این برنامه نیازمند پرتفوی بسیار بالا از سوی بیمه گران است و مستلزم برنامه ریزی و پیش بینی دقیق از وضعیت معیشتی خانواده ها و کودکان می‌باشد و در استفاده از این روش کاربردی باید با احتیاط عمل کرد.

انتظارات مردم از بیمه عمر در شرایط تورم اقتصادی چست؟

انتظارات تورم محور افراد تأثیر منفی برتقاضای بیمه عمر دارد.  ضریب این تأثیر برابر۰.۰۱ درصد و به صورت منفی است به عبارتی افراد با این احتمال که در آینده سطح عمومی قیمت‌ ها افزایش خواهد یافت و تورم موجود روند صعودی به خود خواهد گرفت، کمتر به تقاضای بیمه عمر متمایل می‌شوند. رابطه معکوس بین تورم و تقاضای بیمه عمردرستی فرضیه پژوهشی مبنی بر “تاثیر کاهنده افزایش تورن بر خرید بیمه عمر” را ثابت می‌کند.سطح سواد بر تقاضای بیمه عمر در کشور اثر مثبت داشته  وضریب ان برابر ۰.۱۳ درصد بدست آمد که می‌تواند ناشی از این مسأله باشد که هر چه سطح سواد افراد بالاتر باشد، افراد آگاه‌ تر بوده و در نتیجه بیشتر به سمت بیمه‌های زندگی تمایل پیدا می‌کنند. این نتیجه فرضیه سوم را تأیید می‌نماید.درآمد سرانه بر تقاضای بیمه عمر اثر مثبت دارد ، ضریب این تأثیر ۱.۷۶ درصد است و مثبت بوده است.هر چه درآمد افراد بالاتر رود تمایل آن‌ها برای داشتن بیمه عمر بیشتر می‌شود که دلیل آن را می‌توان به این صورت توجیه کرد که انسان‌ها با بالاتر رفتن درآمدشان مصرف خود رانیز تغییر داده  و به آن سطح مصرف عادت می‌کنند و به همین دلیل با خرید بیمه عمر سطح مصرف خود را در برابر تغییرات احتمالی درآمد در آینده تضمین می‌کنند. این امر فرضیه پژوهشی را نیز تأیید خواهد کرد.

چه چیزهایی سبب کاهش تمایل به خرید بیمه نامه می شود؟!

چرا بیمه عمر نمی خریم؟ پیش از پاسخ به این سوال بهتر است تاثیر عوامل کاهنده بر خرید بیمه نامه ها را مورد نقد و برسی قرار دهیم.در شرایط عدم پایداری و بی ثباتی بازار اقتصاد، و همچنین افزایش لحظه ای تورم در کشور،هزینه های پرداختی خانواده ها به ازای هر یک از اعضا مبالغ بسیار زیادی خواهد بودوو خب به طبع قدرت خرید در بین مردم،کاهش می بابد.در نتیجه این روزها اولویت بندی دغدغه های مردم به سمت و سویی متمایل می گردد که دیگر خرید انواع بیمه های زندگی و خرید بیمه عمر را در بین دغدغه ها و اولویت های زندگی خود به شمار نخواهند آورد.در واقع شرایط اقتصادی ایجاب می کند که خانوار ها ابتدا هزینه های جاری زندگی را تأمین نمایند. و در صورتی که سرمایه ی اندکی برای آن ها باقی ماند، آن را در بازار های دیگر با بازدهی بالا از جمله صنعت بیمه سرمایه گذاری کنند. در واقع طبق پیشنهاد بیمه سامان اصفهان روش‌های سرمایه‌گذاری باید اصلاح شود تا خلأیی که در حال حاضر در بحث توسعه بیمه‌های عمر وجود دارد از بین برود و با افزایش بازدهی شرکت‌های بیمه، سود قطعی مناسب‌تری به بیمه‌گذاران پرداخت گردد تا این موضوع، بتواند بخشی از تورم موجود در کشور را جبران کند.

کلام آخر!

بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم و اساسی دردنیای متمدن امروزی نقش به سزایی در کاهش ریسک و تأمین امنیت مالی و ذهنی افراد بازی می‌کند. امروزه انواع مختلف بیمه‌ها برای کاهش ریسک‌های زیادی که افراد با آن‌ها روبروهستند شکل گرفته است. بیمه عمر به عنوان یکی ازاقسام بیمه ­های اشخاص مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. در بیمه ­های عمر صحبت از کالای بی­جان و بی­روح نیست که صرفاً بیمه گر تعهد پرداخت خسارت را کرده باشد، بلکه در اینجا صحبت از اشخاص، سلامت و تضمین آینده خانواده فرد است.شما عزیزان میتوانید جهت استفاده از آمورش های رایگان درمورد انواع بیمه نامه ها و دیگر نکات مربوط به بیمه عمر به صفحه رسمی حامیان فرتاک سامان در پلتفرم اینستاگرام مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم